054-5722692

בואו נשמור על קשר

ראשון-חמישי: 09.00 - 17.00

בתיאום מראש

ניר גלים

נורית 2

מאמרים

Smoothie 2

דילמות בתחום הייעוץ לבריאות טבעית

מה המאפיינים של הפונים לייעוץ בשיטת הבריאות הטבעית? התשובה לשאלה זו מורכבת ואינה קצרה, וכאן אתמקד בפן אחד שלה. חולים במחלות כרוניות פונים בראש ובראשונה לרפואה המערבית. רופא המשפחה הוא הכתובת הראשונה ברוב מכריע של המקרים. גם המאוכזבים מתוצאות הטיפול של הרפואה הקונבנציונלית יישארו במקרים רבים תחת הטיפול שהוצע להם ולא יחפשו דרכים אחרות.

ובכל זאת יש מי שיגיעו למטפלים וליועצים הפועלים מחוץ לקווי הרפואה המערבית, אלא שבמרבית המקרים הם יגיעו ליועץ בשיטת הבריאות הטבעית לאחר שכבר חל דרדור ניכר במצבם הגופני, ועל כן גם במצבם הנפשי.

במצב ירוד זה הם מגיעים ליועץ, והוא מורה להם לשנות את אורח חייהם באופן חד. עצה כזאת יכולה להועיל מאוד במקרים רבים ולהשיב את הבריאות לחיי המטופלים, אבל אַלְיָה וקוץ בהּ; שינוי יסודי באורח החיים הוא קשה לכל אדם, גם לאדם בריא ונמרץ; על אחת כמה וכמה לאדם שכבר נשחק היטב בין גלגלי הרפואה המערבית, נטל לא מעט תרופות, וכעת הוא רק מבקש הקלה לסבלו.

מה יעשה כעת היועץ, שמולו יושב אדם הדומה קצת לבלון רפוי ומדולדל? יש להניח שהוא ייזכר בדרך הטיפול שאותה למד, ויציע אותה לפניו. אם עד היום אכלת כל מה שהתחשק לך, בכל כמות ובלא מגבלות כמעט, מרגע זה תאכל רק פירות וירקות חיים, בלי מלח ובלי תיבול, ותראה ישועות.

לדרך זו יש סיכוי גבוה מאוד להצלחה מלאה, בתנאי שהמטופל ישתף פעולה ב־100%; אלא שהסיכוי שהוא אכן ישתף פעולה ב־100% אינו גבוה מאוד. ייתכן שהוא יקפיד מאוד בשבוע הראשון, אבל מכאן ואילך יתחיל "לזייף" עד שייטוש את ההמלצות וישוב לדרכו הקודמת.

דרך אחרת היא למצוא נתיב שמחד גיסא קיימת בסופו החלמה – גם אם ממושכת ולא מִיָּדית – ומאידך גיסא המטופל יוכל להתמיד בהליכה בו לאורך ימים ושנים. דרך זו מורכבת, באשר היא אמורה להיות מותאמת באופן אישי למטופל על פי תכונותיו ואופיו, ויש בה גם מרכיב מסוים של תסכול, באשר היא מאריכה את משך תקופת ההחלמה.

בעולם אוטופי מושלם, הדרך הראשונה עדיפה (אם כי בעולם מושלם אין חולים...), אבל ארוכה הדרך עד שעולמנו יהיה מושלם, ובינתיים אנחנו מטפלים בסבל אנושי בתנאים לא אידיאליים, על כן במרבית המקרים יש להעדיף את השנייה, המורכבת והלא מושלמת, על פני הדרך המובילה בביטחון להצלחה מלאה, אלא שהיא מניחה למטופל להישמט ולחדול מללכת בה.

רוצה תוצאות מיידיות?

צור קשר עם ד"ר רפאל זר