054-5722692

בואו נשמור על קשר

ראשון-חמישי: 09.00 - 17.00

בתיאום מראש

ניר גלים

נורית 2

מאמרים

FAT MAN 01

רופאי בריאות הציבור: השמנה היא לא מחלה

יהודה שלזינגר, עיתון "ישראל היום", 5.6.2018, עמ' 11

לפני חודש הכריזו בהסתדרות הרפואית על השמנה כמחלה – אך אתמול פרסם איגוד רופאי בריאות הציבור עמדה הפוכה וקבע: לא מדובר במחלה...

בנייר העמדה שפרסמו הרופאים נכתב כי "השמנה כשלעצמה איננה מחלה. היא הסתגלות פיזיולוגית של הגוף לנסיבות שבהן צריכת הקלוריות היא עודפת, אם מחמת אכילת יתר, חוסר בפעילות גופנית או צריכה גבוהה של זלוֹלת (Junk food). השמנה אכן נקשרת לשכיחות גבוהה יותר של תחלואה כרונית מסוגים מסוימים, אבל המשוואה המשתמעת מכך, כי שָׁמֵן שווה חולה, איננה נכונה... הגדרת ההשמנה כמחלה אינה נכונה עובדתית, ודינה כדין הגדרת עישון כמחלה, יושבנוּת כמחלה וצריכת אלכוהול כמחלה... הגדרת ההשמנה כמחלה מסירה אחריות גם מהפרט, שאמנם מוסכם כי אינו אחראי באופן בלעדי למצבו, אבל אין בכך כדי לפטור אותו מאחריות לאורח החיים שבו הוא בוחר...".

הרופאים צודקים. השמנה איננה מחלה בהגדרה; גם בהגדרה הרפואית וגם על פי שיטת הבריאות הטבעית. הבריאות הטבעית רואה ב"מחלה" – כפי שהיא נתפסת ברפואה המערבית – את מאמצי הגוף להפריש רעלים אל מחוץ לגוף האדם, ובכך להביא להחלמתו. השמנה היא גורם מרכזי בהכנסת חומרים רעילים לרקמות ולדם, אבל ההשמנה כשלעצמהּ איננה מחלה; היא גרועה ממחלה. היא פועלת בניגוד לטבע האדם, השואף להישאר נקי מרעלים. הגוף פועל ללא הפוגה להוצאת חומרים מזיקים מהגוף, וההשמנה מייצגת את המגמה ההפוכה לזה: הכנסת רעלים בלתי מבוקרת.

רוצה תוצאות מיידיות?

צור קשר עם ד"ר רפאל זר