054-5722692

בואו נשמור על קשר

ראשון-חמישי: 09.00 - 17.00

בתיאום מראש

ניר גלים

נורית 2

מאמרים

SWEET FRUIT

שאל כל תזונאית, היא תאמר לך שאכילת פירות היא דבר בריא, אבל לא להגזים בזה - על אחת כמה וכמה כאשר האוכֵל הוא סוכרתי - שמא תעלה רמת הסוכר בדם לגבהים לא רצויים.

מעניין. האם מישהו בדק טענה זאת אמפירית?

"אריסטו טען שלנשים יש פחות שיניים מאשר לגברים; אף־על־פי שהיה נשוי פעמיים, הוא מעולם לא טרח לאמת טענה זו בספירת שיניהן של נשותיו". – ברטרנד ראסל, השפעת המדע על החברה (אריסטו, ההיסטוריה של בעלי החיים, ספר שני, חלק שלישי).

"...דוקטורנט ממכון ויצמן בשם ינון בר־און...: אנחנו היום מבינים שגם בקהילה המדעית קורה לפעמים שמשתרשת טענה מסוימת, או מתפרסם נתון מסוים, שאחר כך דורות של חוקרים סומכים עליהם ומצטטים אותם – גם אם אין להם ביסוס של ממש. לדברים אלה יש נטייה להתפשט ולהפוך לאמת מדעית". – יעל (פרוינד) אברהם, "גדולים מהחיים", מוסף דיוקן 1085 של עיתון מקור ראשון, 25.5.2018, עמ' 36.

לכל מטופליי הסוכרתיים אני מורה לאכול בשעות הבוקר פירות מתוקים ללא הגבלת כמויות, והם מדווחים לי, בלא יוצא מהכלל, שאין הדבר משפיע בכהוא זה על רמת הסוכר הנמדד. והרי קל כל כך לבדוק את זה. קחו אדם סוכרתי; לא, קחו עשרה סוכרתיים, קחו מאה, הושיבו אותם מסביב לשולחן בבוקר לא עבות אחד, והלעיטו אותם בפירות מתוקים. שעה לאחר תום הסעודה מדדו את רמת הסוכר בדמם, וזה הכול. למחקר פשוט כזה אין צורך במימון, אפילו לא מימון של יצרני התרופות...

ולבסוף: אִכלו פירות מתוקים בשעות הבוקר. אין צורך לדחוס את הקיבה עד כדי התפקעות, אבל אִכלו לשובעה, ותגלו שזה בריא, ולא מעלה את רמת הסוכר בדם. עובדה.

=-=-=

את הדברים הנ"ל פרסמתי גם בדף הפייסבוק שלי, והנה מה שכתב אחד ממטופליי, אהוד נעור, כתגובה:

אני אחד המטופלים. מאשר. אני אהבתי לאכול פירות, אבל במשך 12 "שנות הסוכר במדבר" נאסר עלי לאכול את אשר אהבתי. היה מותר לאכול שני ענבים ביום, תפוז ביום אחר. על סמך מה שרפאל המליץ בנושא הפירות, החלטתי לנסות את השיטה. למחרת הכנתי קערה של 3 קילו פירות מכל הסוגים. גם ביום שאחרי, וגם בכל יום מאז (עברו חודשיים וחצי). תוך שבוע זרקתי את הכדורים, ואחרי עוד שבוע הסוכר שלי היה בתחום הרגיל. זאת עובדה.

רוצה תוצאות מיידיות?

צור קשר עם ד"ר רפאל זר