054-5722692

בואו נשמור על קשר

ראשון-חמישי: 09.00 - 17.00

בתיאום מראש

ניר גלים

נורית 2

מאמרים

מזון

לפני כשנה וחצי המחלה פחות או יותר השתלטה על חיי. היא הפכה להיות מהותית יותר והיה צורך לתת לה יותר מקום וטיפול של ממש. במהלך הזמן הזה לא היה לי הרבה זמן להתלונן. ניתבתי את כל האנרגיות לכיוון העשייה והפעילות שיובילו אותי לריפוי. זו הייתה אני, בהכחשה. בשלב מסוים הבנתי שיש לי מחלה כרונית. 
היא לא תלך, היא לא תיעלם מעצמה.
אני צריכה ללמוד לחיות לצידה.
התהליך הוא לא קל. מידי יום הראש שלי נלחם עם עצמו בין הרצון לומר שכואב לבין ההבנה שיכול להיות גרוע יותר. ועם זאת, חשוב לי אחרי שבוע קשה ועצוב, לנסות ולהיות קצת אופטימית. לשחרר לאוויר העולם איזה פוסט מחויך בתקווה שהוא יוביל לעוד חוויות חיוביות אמתיות. אז מה יצא חיובי מהחיים כחולה?

(מתוך אתר סלונה)

הלב נכמר למקרא הדברים. הכותבת מכנה את עצמה PinkLady, והיא מבטאת בדבריה רגשות תסכול, מרמור ואפילו ייאוש. המחלה הכרונית לא תיעלם מעצמה, כותבת הגברת הוורודה, ואין מנוס מללמוד לחיות לצידה.

בהגדרה, מחלה כרונית היא מחלה שאינה נעלמת, אלא מלווה את האדם לאורך שנים רבות, ובמקרים רבים לאורך כל ימי חייו עד מותו. בשונה ממחלה כרונית, מחלה אקוטית היא מחלה חריפה המלווה את האדם משך זמן מוגבל וקצר, ונעלמת. דוגמה למחלה כרונית היא מחלת הסוכרת, דוגמה למחלה אקוטית היא שפעת.

האם יש דרך להפוך מחלה כרונית למחלה אקוטית? תלוי את מי שואלים. הרפואה המערבית המודרנית אינה מתיימרת לחסל מחלות כרוניות, והיא מסתפקת בטיפול בתסמיני המחלה כדי להקל על החולה, להאריך את חייו ולאפשר לו תפקוד נורמלי בצד המחלה.

הטיפול במחלות כרוניות מתמקד בהקלה על התסמינים. ההמלצות הבסיסיות הן הפסקת עישון, תזונה נכונה, והקפדה על פעילות גופנית סדירה (אתר 'שלומות')

הבריאות הטבעית אינה מטפלת כלל בתסמינים, וכפי שנראה להלן, היא אינה מטפלת כלל, לא במחלה ולא בתסמיניה. על פי תפיסת הבריאות הטבעית, מחלה נגרמת מאחת או יותר מהסיבות הבאות: דם מזוהם, רקמות מורעלות או עניינים שבנפש. אלא שבניגוד לרפואה המערבית, הרואה במחלה עניין שלילי ומסוכן שיש להתגונן מפניו, הבריאות הטבעית מבינה שהמחלה היא הדרך של הגוף לרפא את עצמו. אלו שתי תפיסות הפוכות ומנוגדות זו לזו.

הגוף מייצר מחלה כדי לנקות ולטהר את עצמו מהרעלים שהאדם הכניס לתוכו, ומחלה זו מתבטאת בתסמינים שונים. מכאן עולה, כי יש רק מחלה אחת, והיא הצטברות רעלים, ורק דרך ריפוי אחת, והיא ניקוי הגוף מהרעלים הללו.

תסמין, או סימפטום, הוא פתח היציאה של הרעלים מהגוף, ועל האדם להקפיד להותיר פתח זה פעור. אבל הרפואה המערבית מעלימה את התסמין, ובכך פוקקת את פתח היציאה ומותירה את הרעלים בגוף האדם, והיא חוזרת על פעולה זו שוב ושוב ככל שהתסמינים חוזרים, עד שהאדם מפתח מחלה כרונית. למשל, אדם סובל מדלקת בכף רגלו. הוא מתקשה ללכת וסובל מצליעה ומכאבים עזים. הרופא רושם לו אנטיביוטיקה, ולאחר ימים אחדים המצב שב לקדמותו. לכאורה המחלה עברה והאדם נרפא. בפועל, הטיפול היה בתסמין בלבד, שחסם את דרך היציאה של הרעלים. חודש מאוחר יותר סובל אותו אדם מדלקת באוזנו השמאלית. הוא אינו יוצר זיקה בין הדלקת הראשונה שממנה סבל ובין הדלקת הנוכחית, וגם הרופא אינו יוצר זיקה כזאת, ולכן רושם לו אנטיביוטיקה חדשה, וחוזר חלילה. הגוף משווע להשארת פתח היציאה פעור, והאדם מקפיד לסכור פתח זה שוב ושוב. לאחר כמה שנים אותו אדם סובל מכאבי תופת בברכו, עד שלבסוף הוא עובר ניתוח להחלפת פיקת הברך בחלק חלופי פלסטי, ורק אנחנו יודעים כבר שהבעיה הבלתי פתורה בברך היא תוצאה של חסימת דרך היציאה של הרעלים, ההתעללות של האדם בגופו ואי ההקשבה למה שגופו משדר לו.

דרך הבריאות הטבעית מציעה מניעה של מחלות כרוניות, וריפוי שלהן לאחר שהן כבר קיימות. אלא שדרך זו איננה דרך אקטיבית, פעילה, מתערבת; ההפך הוא הנכון. הרופא היחיד שבאפשרותו לרפא את גוף האדם הוא גוף האדם. כל התערבות חיצונית תחמיר את מצבו הבריאותי של האדם, עד הבאתו למצב של חולה כרוני. על פי הבריאות הטבעית, יש לאפשר לאדם לרפא את עצמו, אך ורק ביצירת תנאים מיטביים לגוף, דהיינו לא להפריע לגוף בתהליך הריפוי.

איך הדבר מתבטא הלכה למעשה?

יש כללים וחוקים ברורים ויציבים שעל פיהם הגוף פועל. הגוף זקוק לתזונה המתאימה לו, למנוחה הולמת וכיו"ב, ואדם הממלא אחר חוקים וכללים אלה כמעט לא יחלה, ואם יחלה – יבריא ויביא את עצמו למצב טוב יותר משהיה קודם המחלה.

עד לפני פחות משנה הייתי גם אני במצב דומה לזה שמתארת PinkLady. הייתי חולה בסוכרת, סבלתי מרמה גבוהה של טריגליצרידים (שומנים) בדם, לחץ הדם שלי היה גבוה, סבלתי מאי ספיקת כליות ונכנסתי לסיכון גבוה שיצריך בעתיד הלא רחוק טיפול בדיאליזה, עודף משקל (110 ק"ג הפזורים לאורך 179 ס"מ), סבלתי מכאבים חזקים במפרק הירך הימני, והרגשה כללית רעה: הזעה מוגברת, קושי בעלייה במדרגות, קושי בלבישת גרביים ובכסיסת ציפורני הרגליים ועוד.

בתאריך עשרה בתמוז תשע"ז (4.4.2017) השתתפתי ביום עיון לחולי סוכרת שהתקיים בתל אביב. על יום עיון זה שמעתי מבתי תמר, שקיבלה את ההזמנה בדוא"ל והעבירה אותה אליי. הייתי ספקן ולא רציתי להשתתף ביום העיון, אבל לבסוף נרשמתי ונסעתי; אם לא יועיל – לא יזיק. באולם ישבו כמאתיים נשים וגברים, ועל הבימה ישב הרב יובל הכוהן אשרוב, ראש מכללת אילמה, שהעניק לנו הסברים על מחלת הסוכרת במשך כמה שעות, ולבסוף תיאר מהי הדרך להניח לגוף ובכך לאפשר לו לרפא את עצמו. הוא הבטיח שמי שיעשה כפי שהוא הנחה – יבדוק את רמת הסוכר ביום הרביעי ויראה שהיא נורמלית, דהיינו נמוכה מ־100.

ההרצאה הזו שינתה את חיי. חזרתי הביתה ושיתפתי את בני ביתי. הסברתי להם שמרגע זה – לא ממחר בבוקר – אני משנה את אורח חיי, כדי להציל את מה שניתן עוד להציל. במשך חודש וחצי אכלתי אך ורק מזון צמחי חי (Raw food). אך התדהמה הייתה גדולה כאשר בדקתי את רמת הסוכר בדם ביום הרביעי, היינו בי"ד בתמוז בערב, והתקשיתי להאמין שהמכשיר הורה על המספר 97. לשם השוואה, ביום שהתגלתה אצלי מחלת הסוכרת, רמת הסוכר בדם הייתה 380. בעזרת טיפולים תרופתיים ירדה רמת הסוכר בדם ל־180, אבל זו רמה גבוהה מדי, שהביאה לפגיעה בתפקוד הכליות. על כן הרופא הורה לי להמשיך בטיפול התרופתי, אבל להוסיף לו הזרקת אינסולין. ולמרות התרופות ולמרות האינסולין רמת הסוכר בדם נשארה גבוהה. והנה שינוי תזונתי הביא את הסוכר בדם לרמה נורמטיבית בתוך ארבעה ימים בלבד! היום, לאחר קצת יותר מחצי שנה, בלי שום תרופה ובלי הזרקת אינסולין, רמת הסוכר בדם שלי נעה בין 71 ובין 79. מעשר תרופות ביום ירדתי לאפס, ואם הזכרנו ירידה – ירדתי במשקל כמעט ארבעים ק"ג בתוך כחצי שנה, וכעת אני שוקל 72 ק"ג.

מדי חודש אני נותן דם לבדיקות מעבדה, ורואה כיצד יש שיפור, שאם יימשך באותו הקצב – יביא אותי לערכים תקינים בכל אמות המידה, כולל הקריאטינין, שנוכחותו במינון גבוה בדם מעידה על אי ספיקת כליות. אצל אדם בריא ערך הקריאטינין הגבוה ביותר המותר הוא 1.17. אני הגעתי כבר ל־3.0, אבל ערך זה יורד בהדרגה מחודש לחודש, וכעת הוא עומד על 1.86, במגמת ירידה. תזכורת: בלי תרופות, רק בתזונה נכונה.

אינני יודע מי היא אותה PinkLady, וכפי שכתבתי למעלה, הלב נכמר למקרא דבריה:

היא לא תלך, היא לא תיעלם מעצמה

אני צריכה ללמוד לחיות לצידה

גברת ורודה יקרה, המחלה שלך יכולה להיעלם אך ורק מעצמה, לא בשום התערבות חיצונית, ואז תוכלי ללמוד – בקלות רבה ובשמחה – לחיות בלעדיה.

מחלות כרוניות

מחלות כרוניות הן מצבים רפואיים אשר ניתנים לשליטה וניתן לטפל בתסמיניהם אם כי לא ניתנות לריפוי מוחלט.

מחלות כרונית כמו מחלות לב, שבץ, סרטן, מחלת הנטינגטון, מחלות נשימה כרוניות וסוכרת, הן ללא ספק הגורם המוביל לתמותה בעולם, המייצג 60% מכלל מקרי המוות.

ארגון הבריאות העולמי מציג נתונים על פיהם מחלה כרונית היא הגורם העיקרי למוות בטרם עת ברחבי העולם ובאזורים גיאוגרפיים בהן נפוצות מחלות זיהומיות.

מהם הגורמים למחלות כרוניות?

למחלות כרוניות גורמים רבים. ראשית, חיידקים או מיקרואורגניזמים המורכבים מתאים בודדים, עלולים לגרום למחלות כרוניות בבני אדם. כמו כן, וירוסים רבים הפולשים לגוף יכולים להתרבות בתוך התאים ולגרום למחלות.

גורמים תורשתיים יכולים להוביל למחלות כרוניות כמו ניוון שרירים. סיסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית נוספת שבה בלוטות מסוימות מייצרות ריר הסותם את הריאות, המעיים, ואיברים שונים בגוף.

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית של מערכת העצבים המשבשת את התקשורת בין המוח והחלקים האחרים בגוף , ויכולה לגרום לחולשה, שיתוק , עיוורון, ותסמינים אחרים.

מחלת פרקינסון היא הפרעה נוספת של מערכת העצבים הגורמת לרעד, נוקשות שרירים, תנועות איטיות ואובדן איזון. מחלת אלצהיימר היא מצב חמור המוביל לאובדן היכולות המנטליות הכוללות זיכרון, שיפוט, וחשיבה מופשטת, וגורמת בנוסף לשינויים הדרגתיים באישיות האדם.

מהם התסמינים?

מחלות כרוניות שונות מאופיינות בתסמינים ייחודים להן אולם ישנם מספר תסמינים המשותפים למחלות הכרוניות.

כאב – הוא תסמין נפוץ למחלות כרוניות רבות. אנשים הלוקים במחלות כגון דלקת פרקים ולופוס סובלים מעייפות כרונית. אנשים עם התכווצויות בבטן במסגרת תסמונת המעי הרגיז חווים כאב. סוכרת יכולה לגרום לכאב עצבי, מצב הנקרא נוירופתיה סוכרתית. כאבי ראש הם סימן היכר של מספר מחלות כרוניות, כמו דיכאון ותסמונת עייפות כרונית.

עייפות – היא תסמין שכיח נוסף למחלות כרוניות רבות. מחלות לב וריאה כרוניות לעתים קרובות מלוות בעייפות. עייפות היא גם תסמין נפוץ אצל אנשים עם לופוס, סוכרת ודיכאון.

שינויים במשקל – מחלות כרוניות רבות יכולות לגרום לעלייה או ירידה במשקל, וזאת עקב חוסר איזון הורמונלי או בעיות בבלוטות או איברים מסוימים בגוף. אנשים הסובלים ממחלות במערכת העיכול כגוןמחלת קרוהן או מחלת מעי דלקתית לעתים קרובות נוטים לרדת במשקל בשל חוסר תיאבון ושלשולים כרוניים. ירידה במשקל היא גם אחד התסמינים העיקריים של מחלת הסוכרת. תת פעילות בלוטת התריס, לעיתים קרובות גורמת לעלייה במשקל. דיכאון, יכול אף הוא לגרום לעלייה או לירידה במשקל.

אילו מחלות כרוניות קיימות?

רשימת המחלות הכרוניות ארוכה. דוגמאות למחלות מסוג זה הן: מחלת  ALS (המחלות הניווניות הפוגעות בתאי העצב המוטוריים), אלרגיות, מחלת אלצהיימר ודמנציה, דלקת פרקים, אסתמה, סרטן, מחלת ריאות חסימתית כרונית, סיסטיק פיברוזיס, סוכרת, אפילפסיה, גלאוקומה, מחלות לב וכלי דם, אוסטאופורוזיס, הפרעות אכילה, מחלת כליות, השמנת יתר, עודף משקל ועוד.

דרכי אבחון

אבחון מחלות כרוניות נעשה על סמך תלונות המטופל, איתור התסמינים והתאמתם לאבחון המחלה.

בדיקות דם, צילומים ובדיקות הדמיה שונות מסייעות לאבחון המחלה הכרונית. בדיקות מעבדה יכולות לאתר סממנים האופיינים למחלות השונות כמו רמות הסוכר גבוהות בדם האופייניות למחלת הסוכרת ולחץ דם גבוה הגורם למחלות לב וכלי דם.

 כיצד מטפלים במחלות כרוניות?

הטיפול במחלות כרוניות מתמקד בהקלה על התסמינים. ההמלצות הבסיסיות הן הפסקת עישון, תזונה נכונה, והקפדה על פעילות גופנית סדירה.

חולי סוכרת לדוגמא נאלצים בנוסף לשינויים באורח החיים להזריק אינסולין כדי לשמור על רמות תקינות של סוכר בדם. חולי אסתמה נוטלים תרופות או משתמשים במשאפים מדי יום כדי למנוע הופעת צפצופים.

רוצה תוצאות מיידיות?

צור קשר עם ד"ר רפאל זר