054-5722692

בואו נשמור על קשר

ראשון-חמישי: 09.00 - 17.00

בתיאום מראש

ניר גלים

נורית 2

טיפולים

[א] שיעולים קשים וכאבי ראש

פנה אליי יהודה (שם בדוי), אדם בשנות השלושים לחייו, בתלונות על שיעולים קשים תכופים, לאורך כל היום, מלווים בכאבי ראש מטרידים. תשאול קצר על אורח חייו והרגליו העלה כי הוא אוכל מבלי לתת תשומת לב לְמה שהוא מכניס לפיו. הוא מרבה באכילת מזון מן החי, אינו שומר על הפרדת זמן בין עמילנים ובין חלבונים, מקנח כל סעודה בפירות, ועוד. כמו כן בשעות העבודה הוא אוכל באופן לא סדיר, פעמים רבות בעמידה ואפילו תוך כדי הליכה, ואינו לועס את המזון כיאות.

הצעתי לו תפריט זמני, למשך חודש וחצי, המבוסס על מזון צמחי בלבד. הדרכתי אותו לגבי ההפרדה הנכונה בין מרכיבי המזון, לעיסה נכונה וכיוצא באלו, ושלחתי אותו לדרכו.

לאחר כחודש ימים התקשרתי אתו כדי לשמוע כיצד הדברים מתקדמים. הוא דיווח לי כי השיעול נעלם כמעט בכלל, ואתו גם כאבי הראש. הוא לא הכחיש כי מדי פעם קשה לו להתמיד באורח החיים החדש. עודדתי אותו ואמרתי לו שבתום התקופה, דהיינו בעוד שבועיים מאותו היום, הוא יוכל להוסיף בהדרגה מזונות עמילניים, ומעט מזונות מן החי.

כיום, חודשים אחדים לאחר מכן, יהודה מדווח לי כי מצבו טוב, ורק כאשר הוא "מזייף" לאורך תקופה ארוכה יחסית, ואוכל מה שאינו אמור לאכול ובכמויות גדולות מדי, השיעול וכאבי הראש חוזרים; אבל התמדה באכילה על פי ההוראות שקיבל שומרת את מצב בריאותו ברמה גבוהה ובלי הסבל שחווה קודם לכן.

[ב] סוכרת מספר 2

פנתה אליי חווה (שם בדוי), אישה בשנות הששים לחייה, וסיפרה לי על מחלת הסוכרת שממנה היא סובלת מזה שנים רבות. רמת הסוכר בדמה בבוקר, לאחר צום הלילה, נעה בין הערכים 130–150, ומטפסת במשך היום עד 200. היא אינה נוטלת תרופות לזירוז פעולת הלבלב מכיוון שפעם אחת בעבר חוותה היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר בדם, המלווה בתחושה לא נעימה בעליל) והובהלה לבית החולים, על כן היא מעדיפה להותיר את רמת הסוכר בדם גבוהה...

לאחר תשאול באשר לאורח חייה, הסברתי לה באריכות לְמה עליה לצפות אם לאורך זמן היא תתמיד לחיות כאשר רמת הסוכר בדמה גבוהה: כאבים קשים באצבעות הרגליים, ירידה בראייה ואי ספיקת כליות. בהמשך הדברים עלולים להגיע לכריתת גפיים, עיוורון וקבלת טיפולי דיאליזה.

הצעתי לה שינוי בהרגלי האכילה, שיתבססו על מזון צמחי; בתחילת היום אכילת פירות, ובהמשך היום אכילת ירקות חיים. לאחר כחודש וחצי תוכל להוסיף מנת מזון עמילני בצהרי היום, ומנת מזון חלבוני בשעות הערב המוקדמות. הבטחתי לה ששמירה על תפריט זה תוריד את רמת הסוכר בדמה ותשמור עליה נמוכה לאורך שנים.

לאחר שבועיים דיווחה לי חווה כי רמת הסוכר בדמה ירדה אל מתחת למאה, וליתר דיוק 96, ללא תרופות כמובן. מצב זה נשאר ברציפות עד היום, חודשים רבים לאחר תחילת התהליך.

[ג] דלקות ומחלות אקוטיות תכופות

פנה אליי ברק (שם בדוי), גבר בשנות החמישים המאוחרות לחייו, בתלונה על מחלות שונות התוקפות אותו ללא הרף, שפרקי הזמן שביניהן קצרים. הדבר מטריד ביותר ופוגע לא רק בהרגשתו הכללית אלא גם בפרנסתו ובאווירה הכללית בבית. הוא סיפר שכאשר חום גופו עולה הוא ניגש לרופא המשפחה, שבודק אותו ושולח אותו לקחת אנטיביוטיקה במשך עשרה ימים, ואכן הסימפטום נעלם, עד הפעם הבאה.

מסתבר שברק מרבה מאוד באכילת מזון מהחי, הן בשר ועוף, הן מוצרי חלב, והוא גם סובל מעודף משקל. ברק הצהיר שהוא מוכן לשינוי באורח חייו, ומכאן יצאנו לדרך.

הסברתי לברק שהוא סובל מגוף דלקתי, דהיינו גופו צבר רעלים במשך תקופה ארוכה, ולא הצליח להיפטר מהם, מה שהביא להצטברותם בגופו. כל התפרצות של מחלה אקוטית היא ניסיון של גופו לשחרר את הרעלים, אלא שהאנטיביוטיקה שהוא לוקח חוסמת את פתח היציאה של הרעלים, שנאלצים להישאר בגוף, עד ניסיון הניקוי הבא.

כאן דרוש ניקוי יסודי, ובעקבותיו אימוץ של תפריט שישמור על גופו בריא לאורך זמן. תהליך הניקוי, שיימשך שישה שבועות, כולל אכילת מזון מהצומח בלבד, רובו ככולו מזון צמחי חי, דהיינו לא מבושל ולא מעובד. בתחילת היום פירות, ולאורך שארית היום ירקות ומעט שקדים ואגוזים.

בשלב הבא יוסיף מנת מזון עמילני בצהרי היום, ומנת חלבון עם ערב. מכיוון שכמות הפירות והירקות אינה מוגבלת, לא יחוש רעב.

כאן הוספתי פריט מידע חשוב ביותר: במהלך החודש הראשון יש להניח שיחווה "משבר ריפוי". משבר ריפוי הוא תגובה בריאה של הגוף, החש שנפלה בידו ההזדמנות לנקות את עצמו מהרעלים שהצטברו בו, והוא מייצר סימפטומים (הקרויים בפינו בטעות "מחלות") שאמנם אינם נעימים, אבל הם מאפשרים פתיחת פתחי ניקוז להפרשת הרעלים מהגוף. זהו תהליך הריפוי העצמי, הפועל היטב אם לא מפריעים לו...

שוחחתי טלפונית גם עם רעייתו והסברתי לה מה יכול להיות התפקיד שלה בתהליך שאליו נכנס בעלה, ולשמחתי היא שיתפה פעולה.

ואכן שבועיים לאחר תחילת התהליך חווה ברק משבר ריפוי ראשון, ועמד בו בכבוד. לאחר מכן בא משבר ריפוי שני, וגם בו עמד בכבוד. היום ברק הוא אדם בריא, המשתדל לשמור על אורח חיים אחראי, ולהקפיד על הכלל שלפיו מדי יום על האדם להפריש רעלים בכמות שלא תיפול מכמות הרעלים שהוא מכניס לגופו.

רוצה תוצאות מיידיות?

צור קשר עם ד"ר רפאל זר